Kāpnes

Katras kāpnes tiek projektētas tā, lai ar izvēlēto dizainu, materiāliem un apstrādi atspoguļotu to īpašnieka gaumi, attieksmi un dzīvesveidu, būtu ērtas un drošas. Kā arī iekļautos gan noteiktajā budžetā, gan limitētajā platībā – vairāk par to: 1m² kāpnes un pārmaiņus pakāpiena kāpnes.
Visi šie faktori savienojas kvalitatīvā produktā, ko rada profesionāli konstruktori un amatnieki, kas pārzin materiālu un tehnoloģiju dažādību. SIA Metāldarbnīca ir vairāk kā 15 gadu pieredze, strādājot rokrokā ar arhitektiem un dizaineriem, tāpēc labprāt uzņemamies realizēt dizainiski un tehniski izaicinošus projektus. Par Dizaina kāpņu veidiem un iespējām, lūdzu sazināties: info[æt]metaldarbnica.lv.
Katrām trepēm būtiska ir to komplektācija – margu un pakāpienu materiāls, arī apgaismojums, par to lasīt tālāk.

 

Izvēlieties kāpņu veidu

Metāldarbnīca MODULU-2-150x150 Kāpnes Metāldarbnīca TAISNAS-1-150x150 Kāpnes Metāldarbnīca PARMAINUS-1-150x150 Kāpnes Metāldarbnīca KONSOLES-1-150x150 Kāpnes

   Moduļu kāpnes

   Taisnas kāpnes

Liektas kāpnes

 Konsoles tipa  kāpnes

Metāldarbnīca VITNU-1-150x150 Kāpnes Metāldarbnīca CUGUNA-1-150x150 Kāpnes Metāldarbnīca rsz_parmainus Kāpnes Metāldarbnīca 1-KV.M-1-150x150 Kāpnes

           Vītņu kāpnes

Dekoratīvas čuguna kāpnes

 Pārmaiņus  pakāpiena kāpnes

  1m² kāpnes

Kāpņu drošība

Tā kā kāpnes ir paaugstināta riska objekts, nepieciešams veikt papildus soļus drošības līmeņa paaugstināšanai, lai samazinātu paslīdēšanas un krišanas iespējamību.

Konstrukcija

Svarīgi pievērst uzmanību trepju drošībai un ergonomikai jau projektēšanas stadijā. Projektējot, vēlams visus pakāpienus veidot vienādā formā. Piemēram, kāpjot lejā pa kāpņu taisno posmu pagriezienā pakāpiens izmainās (1.att.) un, nevērīgi kāpjot, pēda var noslīdēt, jo izmainās kāpiena solis. Ja iespējams, liektas formas kāpnēm pakāpienus vajadzētu veidot ar plūstoši mainīgu liekuma rādiusu (2.att.). Šī ir liektu kāpņu un arī moduļu kāpņu priekšrocība, jo pagrieziena pakāpienus ir iespējams veidot nelielā pagrieziena leņķī.

Metāldarbnīca 2.-Moduļu-kāpnes-300x227 Kāpnes  Metāldarbnīca 6.-Skaistas-kāpnes-300x225 Kāpnes

  1.Trījstūra formas pakāpieni pagriezienā – kāpt neērtāk        2. Vienmērīga liekuma pakāpieni pagriezienā – kāpt ērtāk

Drošām un komfortablām kāpnēm kāpiena augstumam un pakāpiena virsmai jābūt noteiktu izmēru robežās, ko nosaka pakāpiena formula: 2 h + b = 60 – 65 cm, kur h – pakāpiena augstums un b – redzamā virsma. Šāda proporcija ir izveidota, balstoties uz cilvēka gaitas biomehānikas pētījumiem. Privātajiem objektiem praksē visbiežāk lietojam b=270 mm, a=180 mm. Sabiedriskajiem objektiem, atkarībā no kāpņu nozīmes un cilvēku plūsmas, b>160 mm, a<170. Šie parametri neattiecas uz vītņu kāpnēm, kur pakāpiena augstumu nosaka šo kāpņu  konstrukcijas īpatnības, kur h=200-230 mm.

Viena no izplatītākajām kļūdām ir tāda, ka pakāpienu augstumi visā kāpņu konstrukcijā nav vienādi. Tas rodas, ja montāžas procesā atklājas, ka reālā situācija objektā atšķiras no projektā paredzētā trepju augstuma un būvnieki ‘pagarina’ vai ‘saīsina’ konstrukciju. Rezultātā ir uzstādītas kāpnes, kuru pirmā vai pēdējā pakāpiena augstums ir atšķirīgs, kas ir bīstami.

Pakāpienu virsma

Lai pakāpiena virsmu padarītu drošu pret slīdēšanu, koka vai akmens pakāpienā var iestrādāt vienu vai vairākas nerūsējoša tērauda sloksnes, ko iesakām objektos ar lielu cilvēka plūsmu. Mazas noslodzes gadījumā var arī izmantot uz pakāpiena uzlīmējamu neslīdošu materiālu.

Metāla pakāpienus, ko lieto āra kāpnēm, izgatavojam no rievotas loksnes vai režģa. Pārmaiņus pakāpiena kāpnēm rūpnieciskiem objektiem pakāpiena izgatavošanā lietojam perforācijas-izspiešanas metodi, kas nodrošina labu saķeri ar apaviem.

Metāldarbnīca 2.1 Kāpnes  Metāldarbnīca Pretslides-sloksne-pakāpiemam-300x209 Kāpnes

 1.Pakāpieni izgatavoti ar  perforācijas-izspiešanas metodi   2.Pakāpienos iestrādāta pretslīdes sloksne

Āra apstākļos pakāpiena virsmai jābūt porainai, kas lietus laikā neslīd. Virs tām paredzēt nojumi, kas pakāpienus pasargātu no nokrišņiem un ledus veidošanās.

Margas

Neskatoties uz daudziem pieejamajiem dizaina risinājumiem, margām primāri ir jānodrošina iespēja, ka bīstamības gadījumā tās ir iespējams satvert cieši, ātri un bez lielas piepūles. Margu lentera satvēriens tiek salīdzināts ar tenisa raketes satvērienu jeb tādu, kas ērti iespiežas plaukstā.

Drošām margām ir vertikāli statņi, ne horizontāli, kur var pakāpties. Attālums starp vertikālajiem statņiem ir maks.150 mm. Latvijas būvnormatīvi nosaka, ka sabiedriskajos objektos margu augstums ir ne mazāks kā 1200 mm no grīdas, bet privātiem objektiem nav noteiktu regulu. Mēs iesakām balkona margām, kā arī kāpņu margām taisnajā posmā augstumu ne mazāk kā 1050 mm, bet slīpajā posmā, atkarībā no kāpuma leņķa – 850 – 950 mm.

Apgaismojums

Kāpņu apgaismojums var lieti noderēt, lai pasargātos no situācijām, kad balanss tiek zaudēts nepareizi aprēķinātas distances dēļ. Efektīvs apgaismojums – ir iemontēti LED gaismekļi pakāpienos vai margas lenterī.

Lai uz trepēm izvairītos no traumu gūšanas, var tikt veikti sekojoši soļi:

  • Izmantot dažādu apgaismojumu un krāsu kontrastus, lai uzskatāmi norādītu uz pakāpiena augstumu un dziļumu;
  • Izvairīties izmantot vienveidīgu pakāpienu virmas rakstu, kas var vizuāli slēpt pakāpiena dziļumu;
  • Pakāpienus pārklāt ar matētu virsmu, lai nebūtu maldinošs atspulga efekts;
  • Īpaši uzmanīties, ja valkājat bifokālo lēcu brilles.

Kāpņu cena

Kāpņu izcenojumu ietekmē tādi faktori kā konstrukcijas forma – taisnas, liektas, vītņu, moduļu, konsoles tipa kāpnes u.c., kā arī izmantotie materiāli un to apstrādes tehnoloģija.

Taisnas kāpnes

Vienkāršs, funkcionāls un ekonomiski izdevīgs risinājums privātmājai ir taisnas kāpnes ar U-veida pagriezienu, oša koka līmētiem pakāpieniem un nepārtrauktām nerūsējošā tērauda margām. To cena svārstīsies ap EUR 5500.

Moduļu kāpnes

Arvien populārāka kļūst iespēja uzstādīt kāpnes patstāvīgi, un moduļu kāpnes ir pietiekami vienkāršs risinājums, ko ar atbilstošiem instrumentiem iespējams uzmontēt bez profesionāļu palīdzības. Konstrukcijai arī nav nepieciešams kāpņu projektēšanas un izgatavošanas process – moduļi ir pieejami jau gatavi no noliktavas. Izmērot augstumu starp grīdām un izdalot to ar moduļa vidējo augstumu, kas ir 185 mm, iegūstam pakāpienu skaitu. Peizinot to ar moduļa cenu EUR 80, mēs iegūstam kāpņu konstrukcijas cenu. Piemēram, 2,8 m augsta kāpņu konstrukcija sastāvēs no 15 moduļiem, un to cena būs EUR 1200.

Vītņu kāpnes

Gan rūpnieciskos, gan sabiedriskos objektos izplatītas ir cinkota tērauda vītņu kāpnes ar režģa pakāpieniem. Tāpat tās mēdz kalpot kā evakuācijas kāpnes. To cena, atkarībā no pakāpiena platuma, ir sākot no EUR 4500.

Savukārt, dekoratīvas vītņu kāpnes no čuguna izvēlas izmantot gan ēku interjerā, gan eksterjerā, turklāt to cena proporcionāli to estētiskajai vērtībai ir salīdzinoši neliela – sākot no EUR 5000.

Liektas kāpnes

Ekstravagantāka dizaina gadījumā, kad kāpnes pretendē uz galvenā telpas objekta statusu, bieži izvēlas liektas kāpnes ar divām vai vienu centrālo siju. Šādu kāpņu cena svārstīsies ap EUR 6000 un vairāk.

Konsoles tipa kāpnes

Lakoniskas un modernas konsoles tipa kāpnes ar margas lenteri pie sienas izmaksās no EUR 4700.

Vietu taupošas kāpnes

Izmaksas vietu taupošām kāpēm, tai skaitā 1m² kāpnēm un pārmaiņus pakāpiena kāpnēm parasti variē no ļoti zemām standarta risinājumos līdz vidējām gadījumos, kad tās tiek projektētas kā dizaina vai daudzfunkcionāls objekts. Parasti vietu taupošās kāpes izgatavo tikai no tērauda, neizmantojot dārgu apdari, tādēļ to cena ir sākot no EUR 2800.

Lūdzam ņemt vērā, ka norādītajām cenām ir informatīvs raksturs. Dizaina kāpnēm  ar nerūsējošā tērauda konstrukciju, stikla pakāpieniem un margām vai arī pulēta akmens vai līmēta ozolkoka apdari, cena var pieaugt vairākkārtīgi.

Pilns vai daļējs serviss

Lai apmierinātu pasūtītāja prasības, kas ir atkarīgas no objekta specifikas, SIA Metāldarbnīca nodrošina pasūtījuma izpildi dažādos iespējamos veidos. Ņemot vērā objekta būvniecības stadiju, ir iespējams veikt pilnu projekta realizāciju vai arī tikai daļēju.

Lietošanai gatavas kāpnes

Mūsu ražotnē izgatavotas un objektā uzmontētas kāpnes, balstoties uz mūsu uzmērījumiem. Montāžu un finiša krāsošanu veic mūsu montāžas brigāde, un tās ir gatavas gala lietošanai.

Izgatavotas, uzmontētas, nekrāsotas

Mūsu ražotnē izgatavotas un objektā uzmontētas kāpnes, balstoties uz mūsu uzmērījumiem. Montāžu veic mūsu montāžas brigāde, bet finiša krāsošanu veic pasūtītājs.
Šāds variants piemērots situācijām, kad objektā vēl norisinās apdares darbi.

Izgatavotas

Mūsu ražotnē izgatavotas kāpnes, balstoties uz mūsu vai pasūtītāja uzmērījumiem, bet montāžu veic pasūtītājs. Šāds variants bieži izmantots objektos ārpus Latvijas, kur montāžas brigādes ceļošanas izdevumi ievērojami sadārdzina izgatavošanas izmaksas.